Canon 60D Modifiye

Fotoğraf makinalarında modifiye işlemi yapılarak derin uzay fotoğrafları daha iyi çekilebilir. Bunun için fotoğraf makinasının sensörünün ön kısmında bulunan IR filtresini çıkartmak gerekir. Bu işlem yapıldığında fotoğraf makinası full spectrum olur. Işığın tüm dalga boyları aynı oranda sensörün üzerine düşer. Eğer hidrojen gazları daha belirgin çıksın istenirse IR filtrenin yerine astronomi için uygun H-alfa filtre takılabilir.

Modifiye işlemi yapıldıktan sonra normal gündüz çekimlerinde kullanmak biraz sorun olacaktır. Hem renk sorunu, hem de otomatik odaklama sorunları yaşanabilir.

Bunun için fotoğraf makinası çok dikkatli bir şekilde sökülmelidir. Her modelin sökülme sırası ve vida boyları farklıdır. Bu iş yapılırken çok iyi notlar alınmalı ve sökülen parçaların, vida yerlerinin ve konnektörlerin çok detaylı fotoğrafları çekilmesi gerekir. Vida boyları farklı uzunluklarda ve çaplarda olduğu için nereden çıkartılıyorsa ona göre bir sıralama yapılıp notları tutulması gerekir. Makinada sökülecek olan tüm parçaların bir sırası vardır. Bu sıraya göre sökülüp, aynı sıraya göre dikkatlice takılması gerekir. Ayrıca ortamda ne kadar az toz olursa o kadar iyi olur. Sensörün tozdan arındırılması oldukça zor bir işlemdir.

Gövdedeki plastik yapışkanlı kısımlar sökülüyor.

Önden bakıldığında sağ parçanın vidaları sökülüyor ve yan parça çıkartılıyor.

Arka parçayı çıkartmak için vidalar sökülüyor.

Sökülen vidalar parça gruplarına göre ayrılıyor.

Arka kapak çıkıyor

Vidalar parçalara göre gruplanıp, vidaların boy ve çaplarına göre hangi yerden çıktığının notları tutulduğunda takarken hiç bir zorluk yaşanmaz.

IR fitre bu şekilde söküldükten sonra artık makina full spectrum oluyor.

Eğer IR filtrenin yerine astronomik h-alpha filtre takılırsa hidrojen renklerine daha duyarlı bir makina haline geliyor.

Sondan başlayarak başa doğru gidildiğinde fotoğraf makinası toplanmış oluyor.

Toplarken, kabloların yerlerine iyi takıldığına dikkat etmek gerekiyor. Şerit kabloların konnektör yuvalarına iyice oturduğuna dikkat edip ondan sonra kitlenmesi gerekir. Yassı kablolara sert ve kesici aletler ile yapılan müdahelelerde kablo yırtılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir