M 16 – Kartal Bulutsusu

M 16 – Kartal Bulutsusu

Kartal Bulutsusu (Katalogda Messier 16 veya M16 ve NGC 6611 ve ayrıca Yıldız Kraliçe Bulutsusu olarak da bilinir), Jean-Philippe de Cheseaux tarafından 1745-46’da keşfedilen Serpens takımyıldızında bulunan genç bir açık yıldız kümesidir. Hem “Kartal” hem de “Yıldız Kraliçesi”, Hubble Uzay Teleskobu tarafından görüntülenen “Yaratılış Sütunları” olarak ünlenen bir alan olan bulutsunun merkezine yakın karanlık siluetin görsel izlenimlerini ifade eder. Bulutsu, yukarıda bahsedilen Yaratılış Sütunları da dahil olmak üzere birkaç aktif yıldız oluşturan gaz ve toz bölgesi içerir. Kartal Bulutsusu, Samanyolu’nun Yay Kolu’nda yer alır.

Kartal Bulutsusu, IC 4703 olarak kataloglanan dağınık salma bulutsusu veya H II bölgesinin bir parçasıdır. Aktif akım yıldız oluşumunun bu bölgesi yaklaşık 5700 ışıkyılı uzaklıktadır. Kuzeydoğu kesimde nebuladan çıktığı görülebilen bir gaz kulesi yaklaşık 9,5 ışıkyılı veya yaklaşık 90 trilyon kilometre uzunluğundadır.

Bulutsu ile ilişkili küme, çoğunlukla Sütunların kuzey batısındaki moleküler buluttaki bir boşlukta yoğunlaşan yaklaşık 8100 yıldıza sahiptir. En parlak yıldız (HD 168076), iyi bir dürbünle kolayca görülebilen +8.24 kadir kadirdir. Aslında bir O3.5V yıldızı ve bir O7.5V yoldaşından oluşan ikili bir yıldızdır. Bu yıldızın kütlesi yaklaşık 80 güneş kütlesi ve Güneş’inkinin 1 milyon katı kadar bir parlaklığa sahiptir. Kümenin yaşının 1-2 milyon yıl olduğu tahmin edilmektedir.

Tanımlayıcı isimler, güneydoğudan merkezi aydınlık alana doğru yükselen merkezi sütunun şeklinin izlenimlerini yansıtır. “Yıldız Kraliçe Bulutsusu” adı, Robert Burnham, Jr. tarafından tanıtıldı ve merkez sütunu siluette gösterilen Yıldız Kraliçe olarak nitelendirmesini yansıttı.

Jeff Hester ve Paul Scowen tarafından 1995 yılında Hubble Uzay Teleskobu kullanılarak üretilen görüntüler, bulutsu içindeki süreçlerin bilimsel olarak anlaşılmasını büyük ölçüde geliştirdi. Bunlardan biri, geniş bir yıldız oluşum bölgesini betimleyen “Yaratılış Sütunları” olarak ünlendi. Küçük karanlık ceplerinin önyıldızlar olduğuna inanılıyor. Sütun yapısı, 2005 yılında Spitzer Uzay Teleskobu ile görüntülenen Cassiopeia’nın Ruh Bulutsusu’ndaki çok daha büyük bir örneğe benzemektedir, aynı şekilde “Yıldız Yaratımı Sütunları” olarak nitelendirilmiştir. veya “Yıldız Oluşumunun Sütunları”. Bir mağaranın tabanından çıkıntı yapan dikitlere benzeyen bu sütunlar, yeni yıldızlar için kuluçka makinesi görevi gören yıldızlararası hidrojen gazı ve tozdan oluşur. Sütunların içinde ve yüzeylerinde gökbilimciler, YUMURTA (“Buharlaşan Gaz Küreleri”) adı verilen daha yoğun gaz düğümleri veya kürecikleri buldular. Bunların bazılarının içinde yıldızlar oluşuyor.

Chandra gözlemevinden alınan X-ışını görüntüleri, Hubble’ın “Sütunlar” görüntüsüyle karşılaştırıldığında, X-ışını kaynaklarının (genç yıldızlardan gelen) sütunlarla örtüşmediğini, aksine bulutsuyu rastgele noktaladığını göstermiştir. Sütunların EGG’lerindeki herhangi bir önyıldız henüz X-ışınları yayacak kadar sıcak değil.[kaynak belirtilmeli]

Spitzer Uzay Teleskobu’ndan elde edilen kanıtlar, başlangıçta M16’daki sütunların “geçmiş bir süpernova” tarafından tehdit edilebileceğini öne sürdü. Spitzer tarafından 2007’de gözlemlenen sıcak gaz, onların zaten – büyük olasılıkla – 8.000 ila 9.000 yıl önce patlayan bir süpernova tarafından rahatsız edildiğini öne sürdü. Uzaklık nedeniyle, ana ışık patlaması 1.000 ila 2.000 yıl önce kısa bir süre için Dünya’ya ulaşmış olacaktı. Daha yavaş hareket eden, kuramsallaştırılmış bir şok dalgasının bulutsunun içinden geçmesi birkaç bin yıl alacak ve hassas sütunları havaya uçuracaktı. Bununla birlikte, 2014 yılında sütunlar Hubble tarafından hem görünür ışıkta hem de kızılötesi ışıkta ikinci kez görüntülendi. 20 yıl sonraki görüntüler, sütunlar içinde meydana gelen buharlaşma hızının yeni ve ayrıntılı bir hesabını sağladı. İçlerinde hiçbir süpernova kanıtlanmamıştır ve bir şekilde hala var oldukları ve en az 100.000 yıl daha ortaya çıkacakları tahmin edilmektedir.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/

Obje Adı: M 16 – Kartal Bulutsusu

Fotoğraf: Uğur İKİZLER
Tarih: 20.07.2022
Saat: 00:46 – 03:04
Yer: Mudanya – Bursa 40.36023 ° N – 28.90191 ° E

Optik (Görüntüleme): El yapımı Newton teleskop 150 mm f/4.57

TeleVue Paracorr Coma Corrector
Kundak: El yapımı kundak
Kamera (Görüntüleme): Canon EOS 6D Beader Astro Conversion Filter Modified

Otomatik Takip: PHD, Bower mirror lens  500 mm f/6.3- ZWO ASI 120 MC-S

ISO: 2000

Poz: Light  90 x 60 sn. – Dark 30 – Flat 20 – Bias 25 Yazılım: Pixİnsight 1.8, Photoshop CC 2015

2 thoughts on “M 16 – Kartal Bulutsusu

  1. Hocam merhaba. El yapımı kundağı nasıl yaptığınızı anlatabilir misiniz? Ben de 20cm teleskop çok ağır geldikten sonra 15cmlik bir teleskop yaptım ama kundağı dobson kundak olduğu için şu an en uzun 1/4 saniyelik pozlamalarla çekim yapabiliyorum ve sonuç hiç iç açıcı olmuyor. Eğer bu kundağın yapımı konusunda yardımcı olursanız bunun hakkında video çekip başka meraklılara da yol göstermek istiyorum izninizle.

    1. Merhaba,
      Önce çizimlerini yaptım, sonra parçaların tek tek imalatı aşamasına geçildi. Daha sonra da montajını yaptım. Zaman için de de eksik yerlerini gidermeye, modifiye etmeye çalıştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir