Ay – Mars Örtmesi

6 Eylül sabahı Ay Mars’ ın önünden geçti. Bu olayı görüntülemek için TUS ekibi ( Tunç Tezel, Uğur İkizler, Selçuk Karayakalı ) olarak Uludağ Fatintepe’ ye çıktık. Şehirde oluşan kirlilik, sabah saatlerinde görülen sis ve pustan kurtulmak için yüksek bir yerde olmamız gerekiyordu. Örtmenin olduğu anda Ay ve Mars yaklaşık 10 derecede olduğu için olabildiğince yüksekte olmak görüntü kalitesini arttıracaktı. Ancak tüm gece ve sabahında şiddetli rüzgar hiç durmadı. Güzel bir görüntü alabilmek için Castor’ u götürdüm ve gözlem için hazırladım. Castor rüzgarı hiç sevmez. Dev cüssesinden dolayı kuvvetli rüzgar sarsıntıya neden oluyor. Her ne kadar rüzgardan korunmak için yol üzerinde uygun bir yerde olsak da rüzgar maalesef iyi bir görüntü almamızı engelledi.

Bir çok video cektim, içinden en az etkilenen bu resim olduğu için onu paylaşıyorum. Örtme gündüz saatlerinde ( 09:14 – 09:41 ) olduğu için kontrast çok düşüktü bu nedenle resim biraz zorlandı.

Bu fotoğraf aynı zamanda her sene 27 Ağustosta “ Mars Ay kadar büyük görülecek “ gibi saçma haberlere de bir örnek aslında.  Mars bize şu anda epeyce yakın konumda Ay ve Mars yanyana geldiğinde işte böyle görülüyor. Bunun nedeni, Mars Ay’ dan biraz daha büyük, ancak bize en yakın olduğu zamanda bile bizden 400 kere daha uzakta, bundan dolayı iki objeyi aynı büyüklükte göremeyiz.

Obje Adı: Ay – Mars Örtmesi

Fotoğraf: Uğur İKİZLER
Tarih: 06.09.2020
Saat: 09:12
Yer: Fatintepe – Uludağ

Optik (Görüntüleme):  508 mm f/4.5 el yapımı teleskop ( Castor )
Kamera (Görüntüleme): ZWO ASI 120 MC-S

ISO: 1600

Poz: Light  50 x 30 sn. – Dark 30 – Flat 20 – Bias 25

Yazılım: Pixİnsight 1.8, Photoshop CC 2015

FPS 60 : 180 frame

Yazılım: AutoStakkert_2.6.8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir