Uludağ Zirveden Gökyüzü

Uludağ’ ın Zirvesinden, Evrenin Derinliklerine.

Uludağ, Türkiye’ nin en eski ve en önemli kayak merkezidir. Bursa şehrinin güneyinde yer alır.

Eski adı “ Keşiş “ dağıdır.  Uludağ’ ın zirvesi Marmara, hatta Ege bölgesinin en yüksek yeridir.  2545 metre yüksekliktedir.

Uludağ’ ın kuzeyinde 2.5 milyon nüfuslu Bursa şehri yer alır. Güney tarafı ise oldukça karanlıktır. Çok büyük yerleşim yerleri olmadığı için ışık kirliliği çok fazla yoktur.

Eğer, geniş açı Samanyolu fotoğrafları çekmek istersek arkadaşlarla buraya çıkarız.

Fotoğrafta görülen kişi, arkadaşım Tunç Tezel’ dir.  Kendisinin APOD web sayfasında farklı zamanlarda  65 kez fotoğrafı yayınlanmıştır. Büyük olasılıkla bir kez daha APOD sayfasında göreceğimiz bir seri çalışmanın fotoğraflarını çektiği sırada benim fotoğraf makinamın kadrajına da girdi.

Uludağ’ ın Zirvesinden Jüpiter ve Satürn

18.08.2020

00:10

Uludağ – Bursa

Kilimli Göl Üzerinde Mars

18.08.2020 – 00:06

Uludağ – Bursa

Uludağ’ ın Zirvesinden Bursa’ ya Bakış.

Işıkkirliliği modern dünyanın en büyük sorunlarından biri. Marmara, hatta ege bölgesinin en yüksek noktasına çıkıyorsunuz, yine de kuzeye baktığınızda gökyüzünde çok az şey görüyorsunuz. Fotoğrafta sadece Bursa’ nın ışık kirliliği görülmüyor. Uzaklarda gökyüzüne sızan ışıklar İnegöl, Yenişehir, İzmit, İstanbul ışıkları.
Yanlış aydınlatma sonucu oluşan bu çirkin görüntü aynı zamanda boşa giden bir enerjiyi de açıkça gözler önüne seriyor. Enerji elde etmek için fosil yakıtlar kullanıp doğayı kirletiyoruz ve bu enerjinin bir kısmını hiç kullanmadan uzaya gönderiyoruz.

17.08.2020
21:40
Uludağ – Bursa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir