Canon 6D Modifiye

Fotoğraf makinalarında modifiye işlemi yapılarak derin uzay fotoğrafları daha iyi çekilebilir. Bunun için fotoğraf makinasının sensörünün ön kısmında bulunan IR filtresini çıkartmak gerekir. Bu işlem yapıldığında fotoğraf makinası full spectrum olur. Işığın tüm dalga boyları aynı oranda sensörün üzerine düşer. Eğer hidrojen gazları daha belirgin çıksın istenirse IR filtrenin yerine astronomi için uygun H-alfa filtre takılabilir.

Modifiye işlemi yapıldıktan sonra normal gündüz çekimlerinde kullanmak biraz sorun olacaktır. Hem renk sorunu, hem de otomatik odaklama sorunları yaşanabilir.

Bunun için fotoğraf makinası çok dikkatli bir şekilde sökülmelidir. Her modelin sökülme sırası ve vida boyları farklıdır. Bu iş yapılırken çok iyi notlar alınmalı ve sökülen parçaların, vida yerlerinin ve konnektörlerin çok detaylı fotoğrafları çekilmesi gerekir. Vida boyları farklı uzunluklarda ve çaplarda olduğu için nereden çıkartılıyorsa ona göre bir sıralama yapılıp notları tutulması gerekir. Makinada sökülecek olan tüm parçaların bir sırası vardır. Bu sıraya göre sökülüp, aynı sıraya göre dikkatlice takılması gerekir. Ayrıca ortamda ne kadar az toz olursa o kadar iyi olur. Sensörün tozdan arındırılması oldukça zor bir işlemdir.

Plastik parçalar yırtılma, kopma olmadan çıkartılıyor. Bu parçalar gövdeye yapışık duruyor ve bu yapışkan madde özelliğini kaybetmiyor.

1. Adım. Makinaya önden bakıldığında sağ taraftaki parça sökülüyor.

2. Adım. Arka kapağın vidaları söküldükten sonra kapak çıkartılıyor.

Arka kapağın kablo bağlantısı çıkartılıyor. Bu işler için çöp şiş kullanmakta fayda var.

3. Adım. Alt kısmın vidaları sökülüyor, parça çıkartılıyor.

4. Adım. Ön kısımdaki vidalar sökülüyor, ön parça çıkartılıyor.

Ses kablosu soketinden sökülüyor.

5. Adım. Üst parçanın vidaları sökülüyor.

Kablo bağlantı soketleri çıkartılıyor.

Kablo bağlantı konnektörlerinin kilitleri açılıyor ve kablo zorlanmadan çıkartılıyor.

Kablo bağlantı soketleri çıkartılıyor.

Tüm kablo bağlantıları dikkatlice çıkartıldıktan sonra üst parça ayrılıyor.
6. Adım. Sol taraftaki parçanın vidaları sökülerek parça çıkartılıyor.

7. Adım. Ana kartın sökülmesi. Önce tüm kablo bağlantıları soketlerden ve konnektörlerden çıkartrılıyor.

Kartın bağlantı vidaları sökülüyor.

8. Adım. Sensörün sökülmesi.

Sensör çıkartılıyor.

9. Adım. Sensör üzerindeki IR filtre çıkartılıyor.

IR filtre sensör üzerindeki plastik yuvaya yapışık olduğu için kırılmadan sökmek oldukça zor. Filtre çok ince olduğu için en küçük sert harekette kırılabiliyor.

Dikkatlice çıkartıldığında kırılmadan da çıkabiliyor.

Vidalar parçalara göre gruplanıp, vidaların boy ve çaplarına göre hangi yerden çıktığının notları tutulduğunda takarken hiç bir zorluk yaşanmaz.

IR fitre bu şekilde söküldükten sonra artık makina full spectrum oluyor.

Eğer IR filtrenin yerine astronomik h-alpha filtre takılırsa hidrojen renklerine daha duyarlı bir makina haline geliyor.

Sondan başlayarak başa doğru gidildiğinde fotoğraf makinası toplanmış oluyor.

Toplarken, kabloların yerlerine iyi takıldığına dikkat etmek gerekiyor. Şerit kabloların konnektör yuvalarına iyice oturduğuna dikkat edip ondan sonra kitlenmesi gerekir. Yassı kablolara sert ve kesici aletler ile yapılan müdahelelerde kablo yırtılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir